ADMINISTRATION
Principal - Lori Priolo (TMI Elementary Diploma, MPEd)
Supervisor - Sara Manna (AMI Primary Diploma; AMI 0-3 Orientation Course; AMI Primary Training of Trainers in progress)
School Administrator - Priya Amin (TMI Primary Diploma)
Supervisor - Sara Manna (AMI Primary Diploma; AMI 0-3 Orientation Course; AMI Primary Training of Trainers in progress)
School Administrator - Priya Amin (TMI Primary Diploma)
NIDO
Guide-
Athina Viopoulou (BA Hons in Children's Studies; MTC 0-3 training in progress
Assistants -
Nela Mogic (RECE, AMI Primary Diploma)
Stephanie Lazzaro (ECA)
Athina Viopoulou (BA Hons in Children's Studies; MTC 0-3 training in progress
Assistants -
Nela Mogic (RECE, AMI Primary Diploma)
Stephanie Lazzaro (ECA)
YOUNG CHILDREN'S COMMUNITY (YCC)
YCC 1:
Guide -
Ellen Maltseva (AMS Primary Diploma; NAMC 2-6 Diploma)
Assistant -
Manvi Gambhir (RECE; AMI 0-3 Orientation Course)
YCC 2:
Guide -
Veronica Linares (MTC 0-3 Diploma in progress)
Assistant -
Doma Lama (RECE)
Guide -
Ellen Maltseva (AMS Primary Diploma; NAMC 2-6 Diploma)
Assistant -
Manvi Gambhir (RECE; AMI 0-3 Orientation Course)
YCC 2:
Guide -
Veronica Linares (MTC 0-3 Diploma in progress)
Assistant -
Doma Lama (RECE)
CASA
Casa 1:
Guide-
Charmaine Gamage (AMI Primary Diploma)
Annie Pelayo (AMI Primary Diploma; AMI 12-18 Orientation Course; OCT)
Assistants-
Tania Barrette-Simard - French (AMI 3-6 Orientation Course in progress)
Casa 2:
Guide-
Maya Cherri (AMI Primary Diploma)
Assistants-
Houria Rakib (AMI 3-6 Orientation Course) - French
Romain Payoe (RECE; AMI 3-6 Orientation Course)
Casa 3:
Guide-
Dorothy Markiewicz-Uliasz (AMI Primary Diploma; AMI Montessori Sports)
Assistants -
Sarah McKaye (6-12 Orientation Course; AMI Montessori Sports in progress)
Karla Cruz (AMI 3-6 Orientation Course; AMI Montessori Sports) - French
Guide-
Charmaine Gamage (AMI Primary Diploma)
Annie Pelayo (AMI Primary Diploma; AMI 12-18 Orientation Course; OCT)
Assistants-
Tania Barrette-Simard - French (AMI 3-6 Orientation Course in progress)
Casa 2:
Guide-
Maya Cherri (AMI Primary Diploma)
Assistants-
Houria Rakib (AMI 3-6 Orientation Course) - French
Romain Payoe (RECE; AMI 3-6 Orientation Course)
Casa 3:
Guide-
Dorothy Markiewicz-Uliasz (AMI Primary Diploma; AMI Montessori Sports)
Assistants -
Sarah McKaye (6-12 Orientation Course; AMI Montessori Sports in progress)
Karla Cruz (AMI 3-6 Orientation Course; AMI Montessori Sports) - French
ELEMENTARY
Lower Elementary:
Guide-
Michelle Streb (TMI 6-12 Diploma)
Assistants -
Alex Bolletta (AMI Primary Diploma; AMI Montessori Sports)
Rodela Kaleci (AMI 6-12 Orientation Course) - French
Upper Elementary:
Guide-
Catherine O'Keeffe (AMI 6-12 Diploma)
Assistant -
Rodela Kaleci (AMI 6-12 Orientation Course) - French
Guide-
Michelle Streb (TMI 6-12 Diploma)
Assistants -
Alex Bolletta (AMI Primary Diploma; AMI Montessori Sports)
Rodela Kaleci (AMI 6-12 Orientation Course) - French
Upper Elementary:
Guide-
Catherine O'Keeffe (AMI 6-12 Diploma)
Assistant -
Rodela Kaleci (AMI 6-12 Orientation Course) - French
SUPPORT STAFF
Neurodiversity Specialist and Support - Melanie Noble (AMI 3-6 Diploma; AMI Montessori Sports)
Kitchen Coordinator - Ati Ago
Handyman + Bus Driver - Bill Musial
Casa Support + Aftercare - Taylor Becker - CYSW
Kitchen Coordinator - Ati Ago
Handyman + Bus Driver - Bill Musial
Casa Support + Aftercare - Taylor Becker - CYSW
OCCASIONAL/SPECIALTY STAFF
Music - Hayley Moss
Piano - Dianne Lone
Elementary PhysEd - Coach Lee
Piano - Dianne Lone
Elementary PhysEd - Coach Lee